Nadbytečné kilogramy musí pryč

Obezita nejenže dobře nevypadá, ale zároveň je i velice nezdravá. Nechcete-li si zahrávat se zdravím, měli byste se přebytečných kilogramů zbavit rychle.

Nadbytečné kilogramy musí pryč

Obezita není v našich zeměpisných šířkách ničím neobvyklým, spíše naopak. Žel stále častěji je běžná i u dětí školou povinných, což rozhodně není dobře. S tlustých dětí totiž pravděpodobně vyrostou tlustí dospělí a ti budou ve velké míře zatěžovat zdravotnický systém. Příliš velká nadváha totiž nemá za následek pouze zakulacení postavy, ale také různé zdravotní komplikace, které mohou dosti znesnadnit člověku život. Ideální tedy je zhubnout co nejdříve, co zjistíte svou obezitu.

Dvojice činek

Možná se budete divit, ale váha často k identifikaci obezity nestačí. Člověk může vážit hodně, ale z hlediska medicíny nemít nadváhu. Dobrým příkladem jsou kupříkladu vysocí lidé, kteří z logiky věci váží více než jedinci s menší postavou. Proto by se mělo při určování obezity využívat BMI Bmikalkulacka.cz, což je mnohem přesnější nástroj.

Správná porce

Správná dieta

Je samozřejmě jasné, že ani BMI není nejpřesnější, ale rozhodně je lepší než se orientovat pouze podle váhy. Kolik doopravdy potřebujete shodit kilogramů a jak, to určí nejlépe odborník, který se této problematice denně věnuje. Můžete tak využít ordinace dietologa, případně se zastavit za soukromým specialistou, který není z oboru medicíny. Ten většinou navrhne nejen jídelníček, ale zároveň i doporučí i nějakou formu pohybu, který je během hubnutí rovněž velice důležitý.

Co jíst?

Co se týče jídla, tam většinou není potřeba příliš přemýšlet. Nejdůležitější je vynechat z jídelníčku všechno nadmíru tučné. Zapomeňte na karbanátky, vepřovou se zelím či jiné typicky české dobroty. Mnohem lepší pro vaše tělo bude jíst více luštěnin v čele s čočkou a fazolemi. Velmi dobrý je i hrách. Samozřejmě, že byste neměli vynechávat ani zeleninu. Většinou dobře zasytí a zároveň je i chutná a hlavně, prakticky se po ní nedá přibrat na váze. Když k zelenině a luštěninám přidáte ještě vhodné netučné maso, třeba rybu, budete mít takřka dokonalý jídelníček.